wydarzenia

AFRYKAŃSKI WEEKEND KULTURALNY

 

20-21.05.2017

Miejsce: Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2

WSTĘP WOLNY na wszystkie wydarzenia

 

Wydarzenie odbywa się w partnerstwie z Dniami Afryki, współorganizowanymi z Katedrą Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

20.05.2017 (sobota) Noc Muzeów

 

Godz. 11.00 - Galimoto – kenijskie zabawki dla dzieci

 

Galimoto! - kenijska zabawka recyklingowa z drutu. Podczas warsztatu nauczymy się własnoręcznie konstruować Galimoto – zabawkę recyklingową z Kenii. Jest to pojazd z drutu, na którym siedzi człowieczek ubrany w kolorowe stroje. Do jego wykonania potrzebne będą: wielobarwne materiały pochodzące z recyclingu oraz dużo wyobraźni! Warsztaty poprowadzi polsko-kenijska grupa Karkandoo.

 

Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

 

 

 

Godz. 13.30 - Warsztat biżuterii afrykańskiej

 

Podczas warsztatu dowiecie się czym charakteryzują się tkaniny typy African Wax Print. Poznacie zawiłą historię tych najbardziej popularnych w Afryce materiałów. Sprawdzicie co szczególnie cenią w nich afrykańskie kobiety, pragnące łączyć w swoich stylizacjach tradycję z nowoczesnością. Przekonacie się jakie desenie są szczególnie poszukiwane i co można z tych tkanin wyczarować. Warsztat będzie nie tylko okazją na bliższe przyjrzenie się tkaninom typu African Wax Print, ale przede wszystkim możliwością wykorzystania ich w praktyce. Z tkanin będziecie mieli okazję własnoręcznie wykonać niepowtarzalną biżuterię w afrykańskim stylu.

 

Warsztaty poprowadzi Monika Bryzek - rękodzielniczka, współtwórczyni afrykańskiej inicjatywy Ufundi.

https://www.facebook.com/ufundiufundi/

Udział bezpłatny. Zapisy: zapisy@afrykamera.pl

 

 

 

Godz. 15.00 - Zrób swoją oryginalną koszulkę na festiwal – warsztat.

 

Wspólne tworzymy autorskie koszulki festiwalowe wykorzystując własnoręcznie zrobione szablony. Podczas warsztatu poznamy przykłady zaangażowanego społecznie street artu na przykładzie działań grupy 3fala.art.pl i Fundacji Klamra. Następnie uczestniczki i uczestnicy zapoznają się z techniką szablonu i przygotują swoje projekty, które będą mogli nanieść na swoje koszulki, torby, spodnie itp.

 

Warsztat poprowadzi Dariusz Paczkowski – 3fala.art.pl, Fundacja Klamra

Udział bezpłatny. Zapisy: zapisy@afrykamera.pl

Zapewniamy farby i materiały do wykonania szablonów, prosimy o przyniesienie koszulek (koniecznie bawełniane, jasnego koloru), toreb i innych obiektów, na które chcemy nanieść wzory.

 

http://3fala.art.pl/

http://klamra.org/

 

 

 

Godz. 16.00 - Plakaty filmowe z Ghany – spotkanie

Odcięte głowy, ręce, nogi. Laserowe spojrzenia i węże. Mnóstwo węży. Im więcej tym lepiej, bo w przypadku plakatów filmowych z Ghany nie istnieje takie pojęcie jak przesada. Przed laty kusiły mieszkańców okolicznych wiosek do uczestniczenia w seansach obwoźnego kina, teraz zdobią ściany galerii sztuki na całym świecie.

 

Spotkanie poprowadzi Dawid Gryza - reżyser, animator dziwnego kina, bloger.

Wstęp wolny.

 

 

 

Godz. 18.30 - Mity i postaci Afryki w komiksie” – promocja albumu.

 

Album komiksu powstał w ramach cyklu „Kultury i postaci Afryki” podczas, którego uczestnicy poznawali zróżnicowane kultury poszczególnych regionów Afryki, przenikanie tradycji i nowoczesności a także aktualne trendy kulturowe. Omawiany był też szereg postaci ważnych dla kontynentu afrykańskiego – zarówno historycznych jak też bardzo aktualnych osobistości świata kultury i sztuki, nauki, społeczników, aktywistów itp. Wybrane mity i biografie zostały następnie zilustrowane w formie komiksu.

 

Zapraszamy na spotkanie z twórcami komiksów zebranych w albumie “Mity i postaci Afryki w komiksie”

Wstęp wolny.

 

 

 

Godz. 20.00 - Nocne pokazy filmowe - teledyski

 

 

21.05.2017 (niedziela)

 

Godz. 11.30 - Dzieci z wosku – bajki afrykańskie

 

Afrykańskie bajki o ludziach i zwierzętach, historie zasłyszane od afrykańskich opowiadaczy. O sprytnym pająku Anansi, który przyniósł ludziom opowieści; hienie, zającu i drzewie, które mówi; o dzieciach z wosku, o końcu świata pod drzewem mango…

Opowieści w afrykańskim rytmie, z elementami interakcji z publicznością - wspólnymi zaśpiewami, zawołaniami, rozwiązywaniem zagadek.

 

Opowiada i gra na gitarze: Jarek Kaczmarek "Grupa Studnia O".

Wstęp wolny.

 

http://studnia.org/

 

 

Godz. 13.30 - Recyklingowe afro-torebki

 

Warsztat szydełkowania z siatek foliowych. Technika używana między innymi w Mathare w Nairobi w Kenii, gdzie Alfa Omegi realizuje projekty rękodzielnicze, aktywując mieszkańców. Jednym z nich jest Spółdzielnia/Cooperative/Ushirika założona w slumsie Mathare (Nairobi, Kenia), miejsce rozwijania potencjału kobiet na gruncie przedsiębiorczości i rękodzielnictwa a także centrum kulturalne.

Przynieś siatki i zrecyklinguj je w nową, kolorową torbę!

 

Prowadzenie: Alicja Wysocka – Alfa Omegi, Spółdzielnia/Cooperative/Ushirika

Udział bezpłatny. Zapisy: zapisy@afrykamera.pl

Prosimy o przyniesienie toreb foliowych.

 

https://www.alfaomegi.com/

https://www.facebook.com/UshirikaMathare/

 

 

 

Godz. 15.30 - Maluchem przez Afrykę - Arkady Paweł Fiedler

O podróży "Maluchem" z Egiptu do RPA opowie Arkady Paweł Fiedler, wnuk pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Podróżnik i jego samochód pokonali 16194 km, odwiedzili 11 krajów, walczyli między innymi z upałem w Sudanie, błotem w Ugandzie, kurzem i afrykańską "tarką" w Tanzanii, ale ponad wszystko po drodze poznali niezwykłą przyrodę i fascynujących ludzi.

 

Arkady Paweł Fiedler, wnuk wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych, fotograf. Pomysłodawca i organizator projektu filmowo-podróżniczego - PoDrodze. 2009 r. - Maluchem wzdłuż granic Polski, 2014 r. - Maluchem przez Afrykę (projekt nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic), 2016 r. - Maluchem przez Azję. Organizator wypraw samochodowych do Namibii, Botswany i Zambii. Po 11 latach rzucił karierę korporacyjną aby oddać się pasji odkrywania świata i kultywowania tradycji podróżniczych Fiedlerów.

 

http://www.podrodze.com/

 

 

 

17.30 - Legendy kina Afryki – Djibril Diop Mambety

Senegalski aktor, scenarzysta i reżyser, zmarły w 1998 roku w wieku 53 lat.

Mimo bardzo skromnego ilościowo dorobku artystycznego, Mambety jest uważany za jednego z najważniejszych filmowców afrykańskich, nazywa się go często afrykańskim Godardem – ze względu na niezwykły sposób kadrowania widoczny w jego filmach, co nie dziwi, jako że znane są wypowiedzi samego Mambetyego, który przyznawał otwarcie, że francuskie kino Nowej Fali miało duży wpływ na jego twórczość filmową.

Mambety wyreżyserował 2 filmy długometrażowe: Touki-Bouki  (1972), będący swoistą refleksją o młodości, dojrzewaniu i wykluczeniu z wyraźnymi odniesieniami do nadrealizmu oraz Hyènes (1992), pokazywany podczas festiwalu w Cannes, którego scenariusz oparto na sztuce teatralnej Friedricha Dürrenmatta Wizyta starszej pani. Te 2 filmy fabularne miały stanowić część trylogii poświęconej filmowej wizji relacji między władzą a szaleństwem.

 

Powstało także kilka filmów krótkometrażowych: przede wszystkim – Frank (Le Franc, 1995) oraz Mała sprzedawczyni słońca (La Petite Vendeuse de soleil (1998). Te filmy zapoczątkowały planowaną trylogię – Historie zwykłych ludzi (Histoires de petites gens); plany pełnej realizacji cyklu zostały przerwane przez śmierć reżysera.

 

Podczas spotkania prześledzimy życiorys artystyczny reżysera i zaprezentujemy wybrane fragmenty twórczości.

 

Prowadzenie – dr Ewa Kalinowska

 

Wstęp wolny.

 

 

 

19.00 - The Badji Band - Rytmy Afryki

 

Kierowany przez Ablaye'a Badji, senegalskiego muzyka, wirtuoza kory, The Badji Band daje możliwość poczucia na własnej skórze piękna zachodnioafrykańskiej muzyki wzbogaconej przez wpływy jazzu, bluesa, funku, popu, reggae. Podczas każdego koncertu zespół zabiera widzów w podróż, która zaczyna się w Afryce i przemierzając cały świat, przekracza wszelkie granice. The Badji Band jest projektem łączącym czterech, niezwykłych muzyków.

 

•Ablaye Badji - muzyk urodzony w senegalskiej rodzinie griotów to multiinstrumentalista i wokalista w jednej osobie. Największą miłością pała do kory (zachodnioafrykańskiej harfy). Występował na wielu scenach w różnych zakątkach świata z takimi muzykami jak Solo Cissokho, Seckou Keita, Mela Koteluk, Maria Pomianowska i innymi.

•Jacek Pietrzak - trębacz z wykształcenia, pianista z zamiłowania, muzyk z powołania. Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej w klasie trąbki. Na przestrzeni lat miał okazję grać między innymi z Chuckiem Mangione, Blue Café, Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Michałem Urbaniakiem, Andrzejem Olejniczakiem, Edytą Górniak.

•Marcin Markuszewski - basista, który studiował na wydziale Jazzu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przez wiele lat był członkiem zespołu Blue Café. Występował również z Varius Manx, Krzysztofem Krawczykiem, Miką Urbaniak, Sławkiem Uniatowskim, Maciejem Miecznikowskim.

•Kamil Stasiak - przygodę z perkusją rozpoczął pod okiem Adama Marszałkowskiego. Przez ostatnich 14 lat miał okazję uczyć się pod okiem wielu znakomitych polskich bębniarzy: Grzegorza Grzyba, Roberta Luty, Przemka Kuczyńskiego, Emila Waluchowskiego, Łukasza Moszczyńskiego i innych.

 

Dzięki tak różnorodnym doświadczeniom wszystkich muzyków, The Badji Band charakteryzuje się niezwykle pięknym i niepowtarzalnym brzmieniem.

 

Wstęp wolny.