AfryKamera

Film dokumentalny


Długa droga do rozwoju

Tytuł nawiązuje do głośnej biografii Nelsona Mandeli „Długa droga do wolności”, ale zamiast patrzeć na losy jednego człowieka, próbuje w godzinę rozwikłać przyczyny niedorozwoju w Afryce oraz zarysować szanse na 'afrykański renesans'.  Materiały archiwalne, jak i urywki wiadomości ze spotkań G8 są wymieszane z wypowiedziami afrykańskich ekonomistów, myślicieli i historyków. Punktem wyjścia filmu jest projekt NEPAD (inicjatywa mająca umocnić współpracę panafrykańską w zakresie gospodarczym oraz zakładająca przejęcie przez Afrykę odpowiedzialności za własny rozwój) reżyser próbuje analizować, dlaczego Czarny Ląd nie potrafi na stałe wkroczyć na drabinę wzrostu – z punktu widzenia nie tylko ekonomicznego, ale także psychologicznego.

Biografia reżysera:
Abdenour Zahzah - urodzony w Algierii. Ukończył studia medioznawstwa, po czym w latach 1998-2003 pracował w bibliotece filmowej w rodzinnym mieście. Jego pierwszy dokument „Frantz Fanon: memoire d'asile” (2003) [Frantz Fanon: azyl pamięci] dotyczy okresu pracy sławnego pisarza w szpitalu psychiatrycznym w Fanon. Od tego czasu udało mu się zrealizować kilka dokumentów o sztuce i twórcach. Film „Długa droga do rozwoju” (2009) został nakręcony w ramach Festiwalu Panafrykańskiego w Algierii w 2009 roku. Obecnie Zahzah przygotowuje się do realizacji krótkiej fabuły „Puppeteer” [Lalkarz], opowiadającym o trudnej sytuacji artysty w kraju wrogim wobec sztuki.

Pokazy możliwe dzięki wsparciu: Ambasada Algierii w Warszawie

Tytuł polski: Długa droga do rozwoju
Tytuł oryginalny: The Long Walk to Nepad
Scenariusz, zdjęcia i reżyseria: Abdenour Zahzah
Język: angielski, francuski
Czas trwania: 60 min.
Kraj produkcji: Algieria
Rok produkcji: 2009[ powrót do ekranu filmów ]

Wyszukiwarka filmów

AfryKamera - Katalog Filmów
Afrykamera
Czym jest Afrykamera?

AfryKamera to projekt autorski paru
zapaleńców. Dzięki wsparciu innych
równie pokręconych i surrealisty- cznych ludzi udało się zrealizować pierwszą jej odsłonę wiosną 2006 r.


Nie było idealnie. Ale inicjatywa okazała się sukcesem. AfryKamera ma na celu wpływać pozytywnie na postrzeganie Afryki w Polsce. Jest smutek i płacz, ale jest też radość i muzyka. Kontynent różnorodny i pełen kontrastów. Zapraszamy więc na nasz polsko-afrykański dialog kulturalny.